Kāzusi

1. kāzuss

Kāzuss – Pirmstiesas izmeklēšana

2023. gada 14. februārī Ieva, kurai ir 13 gadi, kopā ar draudzenēm skolas diskotēkā svinēja Valentīna dienu. Turklāt, ņemot vērā to, ka Ieva dzīvo Pierīgā, viņa ar vecākiem bija sarunājusi, ka nakšņos pie vienas no savām draudzenēm – sešpadsmit gadus vecās Evas, kura dzīvo tieši blakus skolai.

Eva jau kādu laiku tikās ar septiņpadsmit gadus veco Dāvi, kurš uzaicināja atzīmēt Valentīna dienu kopā ar Dāvja draugiem noīrētajā viesu namā.

Tā kā Eva nevēlējās uz viesu namu doties viena un turklāt Ieva bija sarunājusi palikt pie viņas pa nakti, Eva uzaicināja arī Ievu doties uz viesu namu. Lai gan Ievai bija vien 13 gadi, nevienam tas neienāktu prātā, jo Ieva noteikti neizskatījās pēc tādas. Turklāt arī Ieva, tāpat kā Eva, mēdza lietot alkoholiskos dzērienus un pīpēt saltiņus.

Ierodoties viesu namā, Eva iepazīstināja Dāvi un viņa draugus ar Ievu, paskaidrojot, ka tā ir viņas klasesbiedrene. Vakara gaitā Ievai izveidojās simpātijas ar Dāvja draugu Tomu un visu atlikušo vakaru abi, lietojot alkoholiskos dzērienus, izklaidējās kopā ar pārējiem. Taču vēlāk kādā brīdī abi nozuda viesu nama otrā stāva guļamistabā, kur Ieva un Toms stājās dzimumattiecībās. Pēc tam Ieva ar Tomu kādu laiku pavadīja sarunās, līdz abi aizmiga.

No rīta agri Ieva pamodās no telefona zvaniem. Viņai zvanīja Eva un vaicāja, kur viņa pazudusi. Eva paskaidroja, ka viņai naktī bija palicis slikti un Dāvis ar taksometru viņu aizveda mājās. Citiem vārdiem sakot, Evai vakars ar to arī beidzās. Ieva aizgāja pie Evas uz dzīvokli un izstāstīja, ka visu laiku līdz pat rītam pavadīja ar Tomu divatā guļamistabā. Proti, Eva stundu no vietas klausījās par to, cik Toms ir jauks un par to, kā viņi kopā pavadīja laiku.

Pēcpusdienā, kad jau arī Ieva bija izgulējusies, viņa uzrakstīja Tomam, pasakot, ka Toms viņai simpatizē un noteikti gribētu atkārtoti satikties. Abpusēja sarakste turpinājās vien nedēļu un tā arī nekādas tālākas attiecības abu starpā neizveidojās.

Pēc nepilna mēneša Eva ar Ievu sastrīdējās, jo Dāvis it kā sāka pievērst uzmanību Ievai. Minētais bija par iemeslu tam, kāpēc Eva sāka stāstīt citiem skolā par Ievas izlaidīgo uzvedību, par to, ka būdama vien 13 gadus veca, dzīvo aktīvu dzimumdzīvi.

Ilgi nebija jāgaida, kad par to padzirdēja Ievas klases audzinātāja un izsauca uz skolu Ievas tēvu Andri. Lieki piebilst, ka Andris bija šokā par dzirdēto, īpaši ņemot vērā viņu ģimenes stingro audzināšanu un augstos morālos standartus. Turklāt, atbilstoši Andra sociālajam statusam, tāda meitas uzvedība viennozīmīgi apkaunotu visu ģimeni. Kad uz sarunu pie audzinātājas izsauca Ievu, tēvs pajautāja vai tā ir taisnība, ka viņa guļ ar puišiem? Ieva atbildēja, ka tā nav taisnība. Uz ko tēvs uzbļāva, sakot: “Tad tevi izvaroja?” Ieva nodūra galvu un atbildēja: “Laikam jā.”

Tajā pašā dienā Andris aizveda Ievu uz policiju, kur, uzklausot viņa teikto, tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu. Nekavējoties procesa virzītājs, Andrim klātesot, nopratināja Ievu cietušās personas statusā, uzdodot tādus jautājumus kā “tas taču nenotika labprātīgi? tev nepatika tas, ko viņš darīja? Tu pati parasti nelieto alkoholiskos dzērienus? Tu biji ļoti iereibusi? Vai tu visu nestāsti, jo biji ļoti dzērusi u.tml.” Jāpiebilst, ka nopratināšanas laikā netika izmantoti tehniskie līdzekļi.

Ievai tika noteikta arī ambulatorā tiesu psiholoģiskā ekspertīze, kuras laikā Ieva bija noslēgta un neatbildēja uz vairumu no uzdotajiem jautājumiem. Turklāt ekspertīzes laikā, ņemot vērā to, ka Ievai ir vien 13 gadi, piedalījās arī viņas tēvs Andris. Eksperta atzinumā tika secināts, ka Ievai nav vēlama piedalīšanās tiesas procesā, kā arī Ievu nav ieteicams atkārtoti pratināt pirmstiesas izmeklēšanā. Tomēr, ja to ir nepieciešams darīt, tad tikai ar psihologa starpniecību.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika nopratināta arī Eva, kura liecināja, ka ieradās viesu namā kopā ar Ievu, redzēja viņu kopā ar Tomu, bet nezina, kas tālāk notika, jo laicīgi bija devusies mājās. Savukārt Toms liecināja, ka viņam nebija mazākās nojausmas, ka Ievai ir tikai 13 gadi un, ja to būtu zinājis, nebūtu stājies dzimumattiecībās ar tika jaunu meiteni. Toms nenoliedza faktu, ka kopā lietoja alkoholiskos dzērienu ar Ievu, bet noliedza faktu, ka Ievu uz to būtu mudinājis.

Pēc nepilna mēneša pirmstiesas izmeklēšana tika pabeigta, inkriminējot Tomam Krimināllikuma 159. panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu. Proti, par to, ka naktī no 2023. gada 14. februāra uz 15. februāri viesu nama otrā stāva guļamistabā, izmantojot mazgadīgās cietušās bezpalīdzības stāvokli, veica dzimumaktu.

  1. Kā Jūs vērtējat Tomam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma kvalifikāciju?
  2. Kā Jūs vērtējat pirmstiesas kriminālprocesā izvēlēto cietušā nopratināšanas taktiku?